Για την 3η θέση θα παλέψει ο Εθνικός Πειραιώς!

Για τον μεγάλο στόχο της ευρωπαϊκής εξόδου θα παλέψει ο Εθνικός Πειραιώς, ο οποίος γνώρισε και δεύτερη ήττα με σκορ 3-14 από τον ΝΟ Βουλιαγμένης στα ημιτελικά.

Η ομάδα του Κώστα Βαμβακάρη δεν έδειξε τις δυνατότητες της στον επαναληπτικό του Πειραιά, ωστόσο όλοι στο «κυανόλευκο» στρατόπεδο στρέφουν την προσοχή τους στους μικρούς τελικούς με αντίπαλο τον ΑΝΟ Γλυφάδας.

Το παιχνίδι:

Με γκολ της Ξενάκη στην πρώτη επίθεση ξεκίνησε η αναμέτρηση, με τη Βουλιαγμένη να προηγείται με με 0-1, ενώ στη συνέχεια η Χυδηριώτη έκανε το 0-2.

Στο 3:24 η Ράνεϊ με μπάσιμο σκόραρε για το 0-3 της Βουλιαγμένης στον αγώνα, ενώ η Ξενάκη με γυριστό σημείωσε το 0-4 αμέσως μετά.

Η Χαραλαμπίδη με γρήγορη εκτέλεση έκανε το 0-5 περίπου 2 λεπτά πριν το τέλος της πρώτης περιόδου, με τον Εθνικό να μην καταφέρνει να απειλήσει ουσιαστικά την εστία της Άσλει Τζόνσον στο πρώτο οκτάλεπτο.

Στη δεύτερη περίοδο, η Ελληνιάδη σκόραρε στην κόντρα για το 0-6 της ομάδας της Αλεξίας Καμμένου, ενώ η ίδια παίκτρια με ένα εξαιρετικό σουτ σημείωσε το 0-7.

Στο 3:38 η Ειρήνη Νίνου σκόραρε σε παίκτρια παραπάνω για το 0-8, με τη Βουλιαγμένη να έχει κυριαρχήσει πλήρως σε όλους τους τομείς, ενώ στο 2:07 η Ελληνιάδη με το τρίτο τέρμα της έκανε το 0-9 από την περιφέρεια με σκαστό σουτ. Μάλιστα, εκ νέου η Ελληνιάδη σε παίκτρια παραπάνω που κέρδισε η Ξενάκη έκανε το 0-10 στο 1:23. Στο τέλος του οκταλέπτου, ο Εθνικός Πειραιώς έχασε την 4η ευκαιρία του με παίκτρια παραπάνω και στην κόντρα η Ειρήνη Νίνου έκανε το 0-11.

Το πρώτο γκολ του Εθνικού Πειραιώς ήρθε στην τρίτη περίοδο, με την Άλκηστη Μπενέκου, να «σπάει το ρόδι» για τις γηπεδούχες (1-11), ενώ η ΜακΚί σε παίκτρια παραπάνω μείωσε για το 2-11.

Με γκολ της Ράνεϊ ξεκίνησε η τέταρτη περίοδος, για να απαντήσει η Σήλια Λογοθέτη με ωραίο σουτ από την περιφέρεια για το 3-12.

Στο 3:56 η Ειρήνη Νίνου σκόραρε σε παραπάνω για το 3-13, ύστερα από ποινή που κέρδισε η Ξενάκη στην κόντρα, ενώ η Ελληνιάδη έκανε το 3-14 στο 1:36.

Στο τελευταίο λεπτό αποβλήθηκαν με αντικατάσταση η Αθηνά Γιαννοπούλου και η Βίρνα Νιαρχάκου για μεταξύ τους διένεξη εντός νερού.

Τα οκτάλεπτα: 0-5, 0-6, 2-0, 1-3

Εθνικός Πειραιά (Κώστας Βαμβακάρης): Σωτηρέλη, Λούδη Αν., Μπενέκου 1, Τζελέπη, Αποστολίδου, Μπίσμπα, Χατζηκυριακάκη, Λογοθέτη 1, Πέττα, ΜακΚι 1, Μπάξτερ, Νιαρχάκου, Τζούρκα, Κατσιμπρή, Λιαπάκη

ΝΟ Βουλιαγμένης (Αλεξία Καμμένου): Τζόνσον, Χαραλαμπίδη 1, Χυδηριώτη 1, Ελληνιάδη 5, Γιαννοπούλου, Ξενάκη 2, Νίνου Ειρ. 3, Πάτρα, Κώτσια, Διαμαντοπούλου Β., Ράνεϊ 2, Μαστρόκαλου, Κοτσιώνη, Νίνου Π., Κοκκινάκη

Διαιτητές: Κραβαρίτης, Βασίλειου

Αλυτάρχης: Δημήτρης Γαλήνας